HISTORIA FESTIWALU
Na początku 2021 roku do użytku został oddany nowy gmach Bielskiego Domu Kultury w Bielsku Podlaskim. W nim to znalazło się nowocześnie wyposażone kino na 374 miejsc z nagłośnieniem w systemie 7.1 i dużym ekranem o rozmiarach 8m x 12m. Każde szanujące się kino powinno gościć swój festiwal filmowy. Tak powstała idea Festiwalu, której pomysłodawcą był pracujący wówczas jako kinooperator, filmowiec - Marek Włodzimirow. Wspólnie z tłumaczką, Jolantą Aleksandruk-Foulds opracowali oni pierwszą edycję festiwalu.

ARCHIWUM FESTIWALU

2021

25 CZERWCA

Cały ten cukier

2014, Australia, 1h 30min, dokumentalny

Cały ten cukier to australijski dokument, w którym reżyser z pomocą ekspertów opracował i przeprowadził na własnej osobie eksperyment, by zbadać negatywny wpływ cukru na ludzki organizm i odpowiedzieć na pytanie: co cukier potrafi zrobić z ciałem?

Reżyser odbywa podróż do własnej wątroby, układu krążenia, ale także do społeczności Aborygenów oraz do USA.

ZWIASTUN

Córka z mężem / koncert jazzowy

Muzycy tak piszą o sobie: "Córka z mężem"- Trzech muzyków, z których każdy z doświadczeniem i dorobkiem artystycznym w zakresie różnych stylów muzycznych oraz uczestnictwa w wielu projektach w Białymstoku, jak również i poza podjęli na pewnym etapie działalności decyzję o stworzeniu formacji, która pozwoli im na nieskrępowaną kontynuację podróży artystycznej w oderwaniu od ogólnie przyjętych zasad kreacji materii muzycznej, zdając się w głównej mierze na intuicję w poszukiwaniu własnej ścieżki, praktykujących jako punkt wyjścia tylko i wyłącznie eksperyment, którego efektem ujętym w mglistą ramę chcą się podzielić ze słuchaczem wiodąc go często w nieznane... W składzie: Klaudiusz Bogusłowicz - saksofon, klarnet, Piotr Chociej - kontrabas, Krzysztof Ostasz - perkusja.

REJESTRACJA KONCERTU

26 CZERWCA

The Social Dilemma
(Dylemat społeczny)

2020, USA, 1h 34min, dokumentalny

Dylemat społeczny to dokument, w którym eksperci ds. technologii tłumaczą widzom, za pomocą jakich środków twórcy aplikacji uzależniają nas od gapienia się w ekrany i w jaki sposób zarabiają na nas pieniądze. Do pracy nad filmem zaangażowani zostali eksperci z wysokiej półki, między innymi Tristan Harris (były etyk projektowy Google'a), Aza Raskin (jeden z założycieli Mozilla Labs) i Shoshanna Zuboff (profesorka Harvardu zajmująca się m.in psychologią technologii). Posługując się własnymi doświadczeniami i wynikami badań metodycznie kreślą przed nami obraz świata, w którym z powodu mediów społecznościowych jesteśmy coraz bardziej smutni, zagubieni, niepewni samych siebie i poróżnieni. Niby wiedzieliśmy to wszystko już wcześniej, ale film raz po raz podrzuca nam obrazowe porównania lub ciekawe statystyki, które w jakiś sposób zaskakują. W pewnym momencie Tristan Harris porównuje scrollowanie feedu na telefonie do gry w jednorękiego bandytę - w obydwu przypadkach bezmyślnie uruchamiamy mechanizm, licząc, że da nam zastrzyk przyjemności (Maciej Wernio)

źródło: https://noizz.pl/film/dylemat-spoleczny-mowi-co-robia-z-nami-media-spolecznosciowe-recenzja-filmu-netflix/9mxe7zb)

ZWIASTUN

Czyściciele internetu

2018, Świat, 1h 28 min, dokumentalny

Według statystyk za rok 2019 każdego dnia co minutę 500 godzin materiału filmowego jest przesyłanych na YouTube, 450 000 tweetów jest publikowanych na Twitterze, a 2,5 miliona postów na Facebooku. Współzałożyciel Mark Zuckerberg obiecał kiedyś, że Facebook będzie bez ograniczeń dzielić się wszystkim z każdym, ale okazało się, że jest zupełnie inaczej. Internet nie jest wcale tak neutralny, demokratyczny i wolny, jak się nam z pozoru wydaje.

Czyściciele internetu przedstawiają kulisy, skutki i ofiary internetowej cenzury, która w dużej mierze zarządzana jest w krajach Trzeciego Świata. Film śledzi pięciu spośród tysięcy cyfrowych śmieciarzy, których praca polega na usuwaniu „nieodpowiednich” treści z internetu. Przeciętny czyściciel musi codziennie obejrzeć i ocenić tysiące obrazów i nagrań, co pozostawia trwały ślad na ich psychice.

Kto decyduje o tym, dlaczego jedne zdjęcia mogą pojawić się w sieci, a inne nie? Jak to możliwe, że Facebook czy Instagram mają dziś taką władzę, o jakiej do tej pory większość państw mogłaby tylko pomarzyć? Film szuka odpowiedzi na te pytania z czołowymi ekspertami w zakresie wolności słowa w internecie oraz ekspertką w zakresie komercyjnego moderowania treści online.

ZWIASTUN

Aniara

2018, Szwecja, Dania, 1h 46 min, Sci-Fi

Film Aniara oparty został na motywach poematu szwedzkiego noblisty, Harry’ego Martinsona z 1956 roku. Poemat ten stara się podkreślić ważne przesłanie – jest tylko jedna Ziemia, a my mamy tylko jedno życie. Musimy więc wziąć odpowiedzialność za nasze działania i stale strzec naszego środowiska oraz naszego człowieczeństwa.

Twórczość Harry’ego Martinsona, tak bardzo przepełniona wątkami samotności, wędrówki, poszukiwań, a jednocześnie zachwytem nad pięknem świata i tajemniczym urokiem wszechświata, była owocem trudnego dzieciństwa i tułaczego, młodzieńczego dojrzewania. Niedoświadczone lub słabo doświadczone uczucia rodzicielskiej miłości, utrata ukochanej siostry, nigdy niezrealizowane marzenie o ponownym spotkaniu matki, pozostawiły trwały ślad nie tylko w sercu Martinsona, lecz przede wszystkim w jego utworach – pięknej poezji i prozie, twórczości, w której jednocześnie, jak to ujął Komitet Noblowski, „odbija się kropla rosy i cały kosmos”.

Aniara to historia jednego z wielu statków kosmicznych używanych do przeniesienia populacji wymierającej i zrujnowanej Ziemi na Marsa. Statek po opuszczeniu Ziemi zderza się z kosmicznym śmieciem i zostaje zepchnięty z kursu. Pasażerowie Aniary powoli zdają sobie sprawę, że ich podróż przez kosmos będzie trwała bardzo długo. Zmusza ich to do rozważań na temat ich miejsca we wszechświecie oraz sensu istnienia.

Aniara została określona przez Martinsona jako głos wołania o pomoc dla Ziemi, przyrody, życia na naszej planecie, dla nas samych – człowieka, w swej jednostkowej i zbiorowej egzystencji.

ZWIASTUN

27 CZERWCA

Łowcy miodu


2016, Polska, 1h 15 min, dokumentalny

Łowcy miodu są pierwszym polskim pełnometrażowym, wysokobudżetowym filmem przyrodniczym, który wykorzystuje najnowsze zdobycze techniki do ukazania życia pszczół. Dokument Krystiana Matyska pełni również ważną funkcję edukacyjną i interwencyjną: analizuje niebezpieczeństwa, jakie grożą ludzkiej cywilizacji z powodu masowego ginięcia rodzin pszczelich. Ekipa filmowa podążała przez Europę i Azję w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest uratowanie pszczół przed zagładą. Łowcy miodu to wspólna historia człowieka i pszczół: począwszy od nowoczesnych wielkomiejskich pszczelarzy, przez baszkirskich odnowicieli średniowiecznych technik bartniczych, skończywszy na nepalskich kontynuatorach starodawnych tradycji zbierackich.

Tajemnice życia pszczół uchwycone zostały specjalistyczną kamerą Phantom, która kręci nawet 500 tys. klatek na sekundę. Pozwoliło to ukazać pracę tych pożytecznych owadów z nieznaną polskiemu kinu szczegółowością.

ZWIASTUN 

FILM Sci-Fi

2015, USA, 2h 24min, Sci-Fi

W tym roku doszło do epokowego wydarzenia, jakim jest udane lądowanie łazika Perseverance na Marsie. Dlatego w naszym programie nie mogło zabraknąć filmu o Marsie. Produkcja ta, nagrodzona Oskarami i Złotymi Globami, to historia o próbie przeżycia w ekstremalnych warunkach bez nadziei na ratunek.

Kontakt

Kontakt w sprawie konkursu
filmowego i wszystkich innych spraw:
konkurs @ festiwalniebieskakropka.pl


Siedziba Festiwalu
  • Bielski Dom Kultury
  • ul. 3 Maja 2
  • 17-100 Bielsk Podlaski
  • tel. 85 730 34 14
  • sekretariat @ bdkbielsk.pl
Organizatorzy

Stowarzyszenie Edukacji Filmowej
Bielski Dom Kultury