ARCHIWUM 2022

WERDYKT
KONKURSOWY

JURY w składzie:
Ireneusz Prokopiuk Stowarzyszenie / Edukacji Filmowej
Ania Rolecka / Bielski Dom Kultury
Tymoteusz Pawlik / Kreatywny Bielsk Podlaski

przyznali

WYRÓŻNIENIA
(miód z naszej pasieki)
Roksana Kalinowska i Nikita Kornelia Maria Sommers za film "Kim będę za 10 lat"
"Za duży ładunek emocjonalny i chęć bycia sobą"
Mateusz Robak, Jakub Borowski, Jakub Iszkuło, Jakub Judek i Krystyna Ryznik za film "Moje mieszkanie za 10 lat"
"Za podejście z humorem do aktualnej sytuacji i formę paradokumentu"

III MIEJSCE
(nagroda finansowa 500 zł)
Anna Zabrocka i Julia Zabrocka "Nie za 10 lat"
"Za użycie ciekawej formy artystycznego wyrazu w trosce o ekologię"

II MIEJSCE
(nagroda finansowa 1500 zł)
Helena Sacharuk za film "Przyjaciele za 10 lat"
"Za technikę i za temat nawiązujący przyjaźni na całe życie"

I MIEJSCE
(nagroda finansowa 2700 zł)
Anna Kuzmierowska i Karol Suchcicki za film "Porozmawiajmy o tym za 10 lat"
"Za szczerość przekazu, aktualną tematykę, dokumentalny charakter i dobry montaż"

Film z ogłoszenia werdyktu


PROGRAM FESTIWALU
1 - 3 LIPCA 2022


Tegoroczna edycja Festiwalu odbywa się dzięki mieszkańcom Bielska Podlaskigo.
To oni zadecydowali o wsparciu w Budżecie Obywatelskim. Dziękujemy!

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.





1 LIPCA / piątek

kliknij na wydarzenie aby wyświetlić więcej informacji

Uroczyste otwarcie i omówienie programu Festiwalu.

Pasieka pszczela na dachu Bielskiego Domu Kultury to rodzinne warsztaty edukacyjno - stolarskie. Podczas 3 spotkań zostaną skonstruowane i złożone 3 ule pszczele, z których powstanie pasieka. Ule zostaną zasiedlone rodzinami pszczelimi i będą umieszczone na dachu nowego gmachu Bielskiego Domu Kultury. Warsztaty poprowadzi pszczelarz Piotr Tatarczuk.

Zapraszamy rodziny do wzięcia udziału w akcji, zapisy: tel. 85 730 34 14 lub email: sekretariat@bdkbielsk.pl

Białe trufle piemonckie to jeden z największych kulinarnych rarytasów. Kilogram kosztuje 4–5 tys. euro, ale czasem osiąga nawet cenę dwukrotnie wyższą. W luksusowych restauracjach są dodatkiem do luksusowych potraw. Nie przypadkiem koneserzy nazywają je białym złotem, ale dwaj dokumentaliści Michael Dweck i Gregory Kershaw nie opowiadają o blichtrze świata. Z kamerą pojechali do włoskiego Piemontu, gdzie w lasach można znaleźć te drogocenne grzyby.

Bohaterami ich filmu są czterej truflarze. Starzy ludzie, którzy życie spędzili w lesie. Na ich pracy zarabiają handlarze, oni żyją skromnie, niemal biednie. Ale mają poczucie godności i wartości, którym nie chcą się sprzeniewierzyć. I swoje psy, które dzięki świetnemu węchowi znajdują trufle ukryte pod warstwą ziemi. Te psy są jednak dla nich czymś więcej niż pomocnikami w pracy. To towarzysze życia, z którymi łączy ich wielka miłość. „Są dla nas wszystkim” – mówi jeden ze zbieraczy. (autorka: Barbara Hollender źródło)

Zwiastun filmu

Temat spotkania: "Kontaktowanie się z Naturą poprzez kąpiele leśne".

O terapii lasem:
Las to środowisko życia, do którego jako gatunek jesteśmy przystosowani od setek tysięcy lat. W miastach mieszkamy masowo od niedawna i jest to dla nas zupełnie niefizjologiczne. Wprawdzie pożywienie, wodę i odzież możemy teraz znaleźć w sklepach, pozostaje jednak cała masa mechanizmów niezbędnych dla zdrowia, od których odcięliśmy się, opuszczając nasz naturalny dom. Jakie sygnały powinien odbierać nasz mózg, aby poczuć się bezpiecznie, wprowadzić w stan relaksu, zmniejszyć stres fizjologiczny i poprawić odporność? Co to są fitoncydy i dlaczego rozpaczliwie potrzebujemy bakterii glebowych? Dlaczego las naturalny jest zdrowszy niż hodowlany i po co człowiekowi do szczęścia bioróżnorodność? Jak chodzić po lesie, żeby skorzystać z tego, o czym dawno już zapomnieliśmy? (źródło: https://www.forest-therapy.pl)

Nota o dr n. med. Katarzyna Simonienko:
Z zawodu jestem lekarzem. Ukończyłam specjalizację z psychiatrii, pracę doktorską obroniłam z zakresu wpływu substancji psychoaktywnych na mózg, łącząc zainteresowanie etnobotaniką z psychiatrią. Przeszłam szkolenie pracy z zespołem stresu pourazowego metodą przedłużonej ekspozycji (PE, w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej). Obecnie pracuję w poradni- w białostockim psychiatrycznym centrum terapii "Allenort". Specjalizuję się w leczeniu zaburzeń lękowych i depresyjnych, bezsenności, wypalenia zawodowego, PTSD, zaburzeń z zakresu ekopsychiatrii (lęk klimatyczny, depresja klimatyczna, wypalenie aktywizmem). (więcej informacji i źródło)

2 LIPCA / sobota

kliknij na wydarzenie aby wyświetlić więcej informacji

Film dokumentalny wykorzystujący innowacyjną technologię ukazującą naturę z nowej perspektywy - zwierzęta wykorzystują kolory, aby przetrwać i rozwijać się w środowisku naturalnym. Widzenie w kolorze to jeden z odcinków wielokrotnie nagradzanej serii Świat w kolorze. Narracja David Attenborough.

Zwiastun filmu

Pasieka pszczela na dachu Bielskiego Domu Kultury to rodzinne warsztaty edukacyjno - stolarskie. Podczas 3 spotkań zostaną skonstruowane i złożone 3 ule pszczele, z których powstanie pasieka. Ule zostaną zasiedlone rodzinami pszczelimi i będą umieszczone na dachu nowego gmachu Bielskiego Domu Kultury. Warsztaty poprowadzi pszczelarz Piotr Tatarczuk.

Zapraszamy rodziny do wzięcia udziału w akcji, zapisy: tel. 85 730 34 14 lub email: sekretariat@bdkbielsk.pl

Temat spotkania: "O co chodzi w filmie reklamowym?".

Krzysztof Kiziewicz urodzony rok po ogłoszeniu stanu wojennego, absolwent cyfr 01010101011 z zamiłowania filmowiec, breakdancowiec [WHSB], były członek kadry artterepeutycznej MONARU BABIGOSZCZ, współtwórca spektakli teatralnych, współtwórca wielu filmów, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ulicznej ENGRAM. Twórca animacji, multimediów do spektakli teatralnych, współtwórca wielu teledysków, autor instalacji interaktywnych.

Strona autora

Stolarz Daniel Blake chodzi od drzwi do drzwi. Próbuje wywalczyć zapomogę, ale wciąż całuje klamki. Został wdowcem, przeszedł zawał serca, a teraz wybiera między kulą w łeb a stryczkiem na szyję: lekarz odradza pracę (co wiąże się z utratą pensji), z kolei urzędnicy stwierdzają, że jest do niej zdolny (co skutecznie blokuje rentę). Gdy biurokratyczna maszynka zaczyna powoli go mielić, bohater poznaje kobietę w jeszcze gorszym położeniu. Katie, która na skutek gentryfikacji jednej z londyńskich dzielnic musiała przeprowadzić się aż do Newcastle, na utrzymaniu ma dzieciaki, a w portfelu zaledwie parę funtów. (autor: Michał Walkiewicz, źródło)

Zwiastun filmu.

Temat spotkania: "Czy film ma moc zmiany rzeczywistości".

Tomasz Sekielski (ur. 24 stycznia 1974 w Bydgoszczy) – polski dziennikarz radiowy i telewizyjny, autor filmów dokumentalnych, reportaży telewizyjnych, prozaik. Od lipca 2022 redaktor naczelny Newsweek Polska. Scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych Tylko nie mów nikomu (2019) i Zabawa w chowanego (2020), które poruszyły temat wykorzystywania seksualnego dzieci w Kościele katolickim w Polsce i wywołały ogólnokrajową dyskusję. Na przestrzeni lat Sekielski był związany z redakcjami TVN, TVN24, TVP1, TVP Info, Wprost, Nowej TV, Wirtualnej Polski i Onetu. Wraz z Andrzejem Morozowskim był współgospodarzem programu Teraz my! w TVN. Za swoją pracę otrzymał szereg nagród, w tym Nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego (2006, 2019), Grand Press (2006, 2014, 2019), Wiktora (2006, 2019), Telekamery (2007, 2008), MediaTory (2010, 2019) i Polską Nagrodę Filmową Orzeł za najlepszy film dokumentalny (2020).
(źródło: Wikipedia)

Marek Piotr Sekielski (ur. 1978) – polski producent telewizyjny, producent filmów dokumentalnych Tylko nie mów nikomu (2019) i Zabawa w chowanego (2020), zrealizowanych wspólnie z bratem Tomaszem. Za pierwszy z tych filmów otrzymał szereg nagród, m.in. Grand Press, Nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego i Polską Nagrodę Filmową za najlepszy film dokumentalny. (źródło: Wikipedia)

Wspólne sukcesy Marka i Tomasza sprawiły, iż postanowili stworzyć „przestrzeń do tworzenia projektów multimedialnych”. Tak powstało Sekielski Brothers Studio które z założenia ma być miejscem, gdzie będą powstawać podcasty, wywiady, programy publicystyczne, reportaże i filmy dokumentalne.

Bellingcat to pierwszy w historii obywatelski internetowy serwis śledczy zajmujący się ujawnianiem prawdy o współczesnych zagadkowych sprawach - od katastrofy katastrofy lotu Malaysia Airlines 17 po tajemnicze zatrucie Siergieja Skripala, rosyjskiego szpiega w Wielkiej Brytanii. Cywilna grupa dochodzeniowa powstała w 2014 roku z inicjatywy blogera Eliota Higginsa, a następnie rozszerzyła swój zasięg o międzynarodową sieć badaczy, którzy analizują konflikty i wystawiają informacyjne agencje i rządy na próbę. Film pokazuje, jak działa Bellingcat i dlaczego zyskuje tak znaczący status jako źródło informacji. W czasach, gdy rządy rozpowszechniają fake newsy, by wywołać zamieszanie i niepewność, coraz trudniej jest znaleźć prawdę. I to właśnie uprawiana masowo propaganda, która ją zastępuje, napędza Bellingcat. Czy dziś można jeszcze komukolwiek wierzyć? Sukces Bellingcata pokazuje, jak zmienia się nasz świat w obliczu nowych technologii i mediów społecznościowych, gdy rządy coraz częściej tracą wiarygodność, a tradycyjne gazety zmniejszają się zarówno pod względem znaczenia, jak i zasięgu. (opis festiwalowy, źródło)

Zwiastun filmu

Jest to dramat produkcji multikulturowej: Belgii, Francji, Niemiec, Szwecji i Tunezji. Obraz przedstawia ciężką walkę o godne życie, o możliwość ucieczki z opętanej wojną Syrii. Ukazane zostały wszechobecnie panujące restrykcje połączone z kulturą i religią. Reżyserka postanowiła połączyć świat współczesnej sztuki z problemem uchodźców. Pierwszym impulsem do stworzenia filmu była wystawa w Luwrze w 2012 roku, poświęcona belgijskiemu artyście Wim Delvoye. Aktem sztuki było niesławne dzieło – wytatuowany mężczyzna, do dziś regularnie pojawiający się w galeriach na całym świecie. Historia dotycząca uchodźców pojawiła się niewiele później – tak powstał „Człowiek, który sprzedał swoją skórę”. (autorka: Magdalena Klimkiewicz, źródło)

Zwiastun filmu.

Zespół wystąpi w składzie: Jakub Włostowski - perkusja, Michał Stefaniak - gitara basowa, Maciej Pieńczak - gitara, Bartosz Gniazdowski - instrumenty klawiszowe, Julia Pecceu - wokal

Kwintet zaprezentuje covery Daft Punk, Jamiroquai, Dua Lipa, Sade, The Fugees i wiele innych.

3 LIPCA / niedziela

kliknij na wydarzenie aby wyświetlić więcej informacji

Barry Benson jest młodą pszczołą, która wchodzi w dorosłe życie. Powinien w tej chwili znaleźć pracę w korporacji Miodex, którą będzie wykonywał do końca życia. Problem w tym, że nasz Barry nie wie, kim chce być. Wreszcie decyduje się na samowolę i opuszcza ul razem z rozpylaczami. Odłącza się od grupy i zostaje uratowany przez kwiaciarkę Vanessę. Przypadkiem odwiedzając sklep zauważa pszczeli miód. Przerażony skalą procederu, postanawia wytoczyć ludziom proces o kradzież i bezprawne wykorzystanie ich pracy. (autor: Radosław Ostrowski, źródło

Zwiastun filmu

Pasieka pszczela na dachu Bielskiego Domu Kultury to rodzinne warsztaty edukacyjno - stolarskie. Podczas 3 spotkań zostaną skonstruowane i złożone 3 ule pszczele, z których powstanie pasieka. Ule zostaną zasiedlone rodzinami pszczelimi i będą umieszczone na dachu nowego gmachu Bielskiego Domu Kultury. Warsztaty poprowadzi pszczelarz Piotr Tatarczuk.

Zapraszamy rodziny do wzięcia udziału w akcji, zapisy: tel. 85 730 34 14 lub email: sekretariat@bdkbielsk.pl

Na pewno wśród Twoich bliskich jest ktoś, kogo wspomnienia chciałbyś uwiecznić na wideo. Zapamiętać opowieści, historie, wspomnienia. Podczas warsztatu pokażemy, jak za pomocą dostępnego sprzętu filmować rozmowy oraz zabezpieczyć film na długie lata. Warsztaty poprowadzi filmowiec Marek Włodzimirow

Zapisy na warsztaty: tel. 85 730 34 14 lub email: sekretariat@bdkbielsk.pl

Film przedstawia Puszczę Białowieską jako miejsce odwiecznego występowania dwóch wzajemnie współistniejących procesów: procesu bez aktywnego udziału człowieka z naturalnymi etapami narodzin, wzrostu i śmierci prowadzących do ciągłych zmian oraz procesu czynnej ochrony, wspomaganego przez człowieka, opartego na zrównoważonej gospodarce leśnej, dzięki której, pomagając naturze i wspierając ją, chroni się jej dzisiejszy obraz. Obydwa procesy służą ochronie ekosystemów puszczy. (źródło)

Zwiastun filmu

Temat spotkania: "Droga twórcy filmów przyrodniczych".

Bożena (ur. 29 lutego 1956 roku w Mordach) i Jan (ur. 26 stycznia 1955 roku w Kazimierzu Dolnym) Walencikowie to twórcy autorskich filmów popularyzujących wiedzę przyrodniczą. Reżyserują, piszą scenariusze i komentarze, robią zdjęcia, montują obraz i dźwięk. Są partnerami w pracy i w życiu (pobrali się w 1975 roku). Mieszkają w Białowieży, w sercu prastarej Puszczy Białowieskiej. Do ich największych osiągnięć należą seriale przyrodnicze "Tętno pierwotnej puszczy" oraz "Saga prastarej puszczy" – oba poświęcone Puszczy Białowieskiej. Bożena Walencik – pisze scenariusze i komentarze, reżyseruje, zajmuje się dźwiękiem i montażem filmów przyrodniczych, jest też autorką książek. Jan Walencik jest niezależnym scenarzystą, autorem komentarzy, reżyserem, operatorem obrazu, montażystą eko-filmów, fotografem przyrody i autorem książek. (autor: Janusz R. Kowalczyk, źródło)

Konkurs polega na stworzeniu krótkiego filmu (maksymalnie 3 minuty) o tematyce nawiązującej do tegorocznej tematyki festiwalu: „... za 10 lat" W miejscu „...” twórca może wstawić dowolną frazę. Jury konkursowe przyzna trzy nagrody: I Nagrodę w wysokości 2700 zł, II Nagrodę w wysokości 1500 zł oraz III Nagrodę w wysokości 500 zł

Film w reżyserii Marie Amiguet i Vincenta Muniera opowiada o wyprawie do Tybetu, gdzie jedynym, co otacza człowieka, jest natura. Mało kto dociera tam, gdzie bohaterowie dokumentu. W dodatku mają okazję na własne oczy podziwiać gatunek znajdujący się na granicy wyginięcia – panterę śnieżną. Zachwycające, zapierające dech w piersiach zdjęcia i nie mniej niezwykła ścieżka dźwiękowa autorstwa Nicka Cave’a i Warrena Ellisa. „Duch śniegów” fascynuje i koi duszę, opowiada o niedostępnym dla ludzkiego oka magicznym miejscu, którego tajemnic strzeże prawdziwa bogini – pantera śnieżna. To najpotężniejszy drapieżnik skalistych gór Ałtaju, charyzmatyczny kot należący do najbardziej tajemniczych i nieuchwytnych, co sprawia, że jest jednym z najsłabiej poznanych gatunków zwierząt. (autor: KB, źródło)

Zwiastun filmu

Kontakt

Kontakt w sprawie konkursu
filmowego i wszystkich innych spraw:
konkurs @ festiwalniebieskakropka.pl


Siedziba Festiwalu
  • Bielski Dom Kultury
  • ul. 3 Maja 2
  • 17-100 Bielsk Podlaski
  • tel. 85 730 34 14
  • sekretariat @ bdkbielsk.pl
Organizatorzy

Stowarzyszenie Edukacji Filmowej
Bielski Dom Kultury